Автомобилизам

Специјален Fiat 500 од Abarth Classicche за прославата на 100 години Монца

Италијанската патека Монца ја прославува 100-годишнината од постоењето на Стелантис Херитиџ со специјална комеморација на автомобилот кој постави голем број рекорди на ова легендарно место и ја популаризираше марката Abarth.

Restomod наречен Abarth Classiche 500 Record Monza ’58, специјалниот автомобил е уникат заснован на Fiat 500 од 1970 година, но модифициран за да изгледа како првиот Fiat 500 подесен од Abarth, кој собори шест рекорди за брзина и издржливост во февруари 1958 година на старата конфигурација на патеката.

Со оглед на тоа дека се работи за понов автомобил, моделот донаторски нема “suicide” врати, од кои Fiat се откажа во 1965 година. Тој е обоен зелено со графика на Fiat 500 Abarth, има предна решетка и лого на Abarth, фарови и цврста покривна плоча која го заменува платнениот покрив, сепак, репликата е доста убедлива, внатрешноста има волан направен од дрво, контролната табла содржи јегер инструменти, а поставено е само едно спортско седиште.  

Назад е двоцилиндричен мотор чија работна зафатнина е зголемена на 595 кубика со помош на Abarth Classiche 595 Tuning Kit заснован на оригиналната колекција на подобрувања подготвена од Abarth во 1963 година. Затоа, моторот развива повеќе од 18 КС и достигнува брзина поголема од 98 км/ч, која би можела да ја развие стандардниот Fiat 500 од 1970 година. а можеби е блиску до 26 КС и 118 км/ч постигнати од рекордерот од 1958 година.  

Новиот автомобил е изложен на саемот AutoClassica во Милано, каде што нејзината компанија го прави спортскиот автомобил Abarth Classiche 1000 SP (2022).

Abarth ќе произведе вкупно шест примероци на SP, кои се инспирирани од моделот 1000 Sport Prototipo (1966), а користат карбонска шасија и погон на спортскиот Alfa Romeo 4C.

Слични написи

Мекларен го претстави 720S Ле Ман – потсетник за победата во Франција

Biba

СЕАТ со новите електрични и хибридни модели е подготвен за иднината

Biba

Пет автомобили што не успеаја да ги надминат своите претходници

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.