Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Спектакуларна божиќна елка осветлена со петкилометарско осветлување во Вилнус, Литванија

Кликнете на копчето "Сподели" и другите да го прочитаат написот.
  •  
  •  

Први декември е денот кога во Вилнус официјално започнува одбројувањето до Божиќ. За таа пригода се украсува големата божиќна елка на плоштадот кај познатата катедрала, базиликата на Светите Станислав и Ладислав.

Изминатите години Вилнус привлече големо внимание на светската јавност поради уникатното китење на Божиќното дрво. Гледајќи одозгора, елката е украсена во форма на часовник. За украсувањето на елката и плоштадот се употребени сијалички и светлосни украси во најразлични форми. Кога ќе се собере должината на целото осветлување што се користи, се доаѓа до должина од спектакуларни пет километри. Целиот период од 1 до 31 декември на градскиот плоштад кај катедралата и во целиот град е подреден на одбројувањето до Божиќ.

Стариот град заштитен од UNESCO е преполн со украси и сувенири. Постетата на Вилнус во декември ќе ви приреди уникатно искуство.

Погледнете како изгледа Вилнус во декември.