Гастрономија

Сочно Брауни колаче со ореви

 

Потребни состојки:

2 чаши шеќер

1 чаша путер (или маргарин)

1/2 чаша какао

1 лажичка екстракт од ванила

4 јајца

1 1/2 чаша брашно (може и само 1 чаша)

1/2 лажичка прашок за пециво

1/2 лажичка сол

1/2 чаша ореви

1 чаша = 200 мл

Начин на подготовка:

  1. Стопете го путерот и во него додајте ги шеќерот, какаото и ванилата. Со жица за матење измешајте убаво да се стопи шеќерот и да се изедначи смесата.
  2. Потоа додајте ги јајцата, брашното, прашокот за печиво, солта и исечканите (или на четвртинки) ореви и со лажица убаво измешајте.
  3. Печете во намастено тавче околу 30 минути на 175 степени Целзиусови.

На здравје!

 

Слични написи

Супа со тортелини и спанаќ

Biba

Топло-ладно (лава колач)

admin

Печени пилешки гради со песто од босилек

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.