Здравје

Совршената формула која ќе ви помогне да се разбудите одморени и освежени

Дали често се будите поспани и млитави, и без разлика колку долго сте спиеле, сепак се чувствувате уморни? Можеби имате среќа бидејќи научниците веруваат дека дошле до совршена формула која ќе ве остави да се чувствувате одморени и освежени секое утро. Процесот вклучува само три чекори дизајнирани од некои од најдобрите светски истражувачи за спиење. Истражувачите од Универзитетот Беркли дојдоа до заклучок дека идеалниот „рецепт“ за најдобро будење вклучува тренинг или некоја друга физичка активност претходниот ден, појадок богат со јаглени хидрати како овесна каша и минимум седум часа сон. . Резултатите од истражувањето се објавени во списанието Nature Communications, а во него учествувале неколку стотици луѓе.   На учесниците им биле давани различни оброци за појадок, додека носеле часовници кои ја бележат нивната активност и количината на спиење, а воделе и дневник за храна во период од две недели. Морале да го запишат и нивото на енергија од моментот кога ќе се разбудат до крајот на денот. Појадокот како најважен оброк во денот Истражувањето покажа дека појадокот богат со јаглени хидрати и малку шеќер е најдобриот оброк за будење наутро, додека оброците полни со шеќер се покажале како најлоши. „Појадокот богат со јаглени хидрати може да ја зголеми будноста, сè додека вашето тело е здраво и способно ефикасно да се ослободи од гликозата од тој оброк, спречувајќи трајно зголемување на шеќерот во крвта“, објаснува Рафаел Валат, еден од авторите на споменатиот. проучување. Се покажа дека повеќе сон и квалитетен сон помагаат при полесно будење. „Количината на сон помеѓу седум и девет часа сон секоја вечер е идеална за ослободување на телото од летаргија и поспаност, односно ослабени когнитивни и сензорно-моторни способности по будењето“, вели професорот и еден од авторите на студијата. Метју Вокер. Исто така, резултатите покажале дека оние испитаници кои воопшто не вежбале претходниот ден се разбудиле поуморни од оние кои вежбале лесен тренинг секој ден или се занимавале со некоја друга физичка активност.

Слични написи

Неколку причини зошто треба да почнете со станување во 5 часот наутро

dart

Студија открила докази за постоење на микропластика во човечкото тело

Biba

Мажите би требало да ејакулираат 21 пат месечно за да се заштитат од рак на простата

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.