Технологија

Скопје според замислата на Кензо Танге

 

 

Наближува 26 јули, денот кога во 1963 година силен земјотрес го разурна Скопје и однесе многу животи.

Обновата на градот во годините што следеа се одвиваше воглавно по плановите и препораките на јапонскиот архитект Кензо Танге, но со трудот на нашите архитекти.

Авангардноста на планот за реконструкција на Танге во тоа време се сметала за прилично контраверзна, па затоа бил само делумно спроведен.

Доколу се држело комплетно до плановите на Кензо Танге, Скопје најверојатно би изгледало научнофантастично.

 

 

Можеби ќе ве интересира

Што му предвидува Бил Гејтс на човештвото за следните 10 години

Biba

Единаесетгодишник со изум за проблемот на заборавените деца во врелите автомобили

admin

Viber овозможи уредување на испратените пораки

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.