Патуваме

Сејшелите, бисери во Индискиот Океан

Боговите на патувањето биле особено дарежливи кога станува збор за Сејшелите. Туристите обично го посетуваат островот Махе, кој на посетителите им ја нуди убавината на неговите рајски плажи, богата вегетација и ретко гостопримливи луѓе. Порано познат како „Островот на богатството“, го има единствениот аеродром на целиот архипелаг и тоа е местото каде што е населено мнозинството од населението, дури 90%.


Иако голем дел од островот е затскриен од мноштво новоизградени хотели, Махе сепак успеа да ја задржи својата автентичност и, донекаде, див карактер. Опкружен е со дури 65 плажи, од кои особено популарни се Бо Валон, Ентенданс и Такамака. Многу интересно место за љубителите на недопрената природа, каде дефинитивно ќе најдат задоволство, е прекрасната Ботаничка градина.
Главниот град Викторија е хармоничен спој на остатоци од француската и англиската окупација и креолската култура. Во Викторија ќе ги откриете Саат кулата, Националниот музеј, неколку ресторани кои ќе ве воодушеват со својата понуда и амбиент, но и фасцинантното дело на скулпторот Лоренцо Апијани – скулптура која ги претставува трите континенти од кои потекнуваат жителите на Сејшели.


Праслин, вториот по големина остров на архипелагот, е оддалечен само 15 минути од Махе со лет и 45 минути со брод. Неговата позната долина на Маите е единственото место во светот каде што ќе се сретнете со чиста природа која ја открива убавината на вегетативниот свет, особено на кокосот.


Но, долината на Маите не е единственото богатство на Праслин: места кои исто така заслужуваат да бидат вклучени во списокот што мора да ги посетите се прекрасните плажи, како што се Ансе Лацио, Ансе Керлан и Ансе Волберт, но и места каде што можете да видите многу ретки видови на птици (холандски гулаб, булбул и други).
За да го заокружите престојот на Сејшелите, мора да го посетите и четвртиот, но не помалку важен остров на архипелагот – Асампшан. Со брод е оддалечен само половина час од Праслин и привлекува голем број туристи од целиот свет и покрај малите димензии (островот е долг само 5 километри) и ретката популација. Овде ќе имате можност да ги откриете плажите за кои сонувате, предноста на велосипедскиот превоз, и малите, но удобни хотели.
И многу други мали острови ги пречекуваат туристите сместувајќи ги во нивните хотели, од кои некои се многу луксузни, а секој остров е различен и има одредена специфичност.

Слични написи

Мадеира – островот на цвеќињата

Biba

Толедо – градот на историјата и мечевите

dart

Шармантната Прованса

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.