Љубов и секс

Сексуалениот живот по породувањето

 

Сексуалноста се менува во различни фази од животот. Постпарталното време е често интензивен период кога мајката и бебето се заедно 24 часа. Ако доите, хормоните ве прават повеќе фокусирани на бебето и грижата за него, што ја става сексуалноста во втор план. Градите, кои можеби претходно беа орган за задоволство, станаа првенствено „шишенце за бебето“. Можеби вашето бебе ве буди ноќе и лошо спиете. Многу други фактори можат да влијаат на тоа дека вашето либидо едноставно не е на прво место. Улогите во заедницата се променети и бараат поголема вклученост на партнерите во грижата за домот, децата и семејствата. Во оваа фаза од животот, природата ја прави жената повеќе фокусирана на семејството и децата, а можеби помалку на сексот. Хормоните нè тераат повеќе да се врзуваме за детето и сексуалната желба може да се намали додека партнерот може да се чувствува оставен настрана, како да е исфрлен. Особено ако не учествува во секојдневните обврски. Сето ова може да доведе до преоптоварување на мајката каде намаленото либидо е одговор на целата ситуација. Истражувањата за сексот за време на бременоста и по породувањето покажуваат дека на некои жени им треба и до една година за да ја вратат сексуалната функција. Прашањето е доста сложено и зависи од надворешни и внатрешни фактори. Она што секогаш можете да го направите е да ја поттикнете сопствената сексуалност со гледање, читање, вежбање. Вклучете ја вашата имагинација и размислете што ви се допаѓа и следете ги сопствените реакции.

 

Можеби ќе ве интересира

Три важни зборови што можат да го поправат секој лош секс

Biba

Митови поврзани со сексот во кои многумина сè уште веруваат

Biba

Колку пати неделно имаат секс среќните парови

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.