Сари стана првиот италијански тренер кој се пласирал во финалето на Европската лига

 

Тренерот на Челзи Маурицио Сари, стана првиот Италијанец кој успеа да се пласира во финалето на Европската лига.

Плавците го елиминираа Ајнтрахт по изведувањето на пенали и со тоа го решија патникот во финалето.

На 29 мај Челзи ќе ги вкрсти мечевите со градскиот ривал Арсенал. Тоа ќе биде англиско финале, како што е случајот и со финалето на Лигата на шампиони каде за титулата ќе се борат Тотенхем и Ливерпул.

 

Don`t copy text!