Гастрономија

Салата со брокула и сланина

 

Потребни состојки:

10 ленти сланина

1 главица брокула, разделена на цветчиња

1 главица црвен кромид, исечкан крупно

3 лажици вински оцет

2 лажици шеќер

1 чаша мајонез

100 г сончоглед

Начин на подготовка:

  1. Сланината испржете ја, оставете ја да се исцеди од вишокот масло и потоа исечкајте ја.
  2. Брокулата обарете ја кратко, не подолго од 5 минути и исцедете ја од водата.
  3. Во мал сад направете прелив од оцетот, шеќерот и мајонезот, така што ќе ги измешате убаво заедно.
  4. Во поголем сад ставете ги брокулата и кромидот. Одозгора прелијте ги со преливот и измешајте. Затворете го садот со капак или со фолија и ставете го во фрижидер најмалку два часа.
  5. Пред послужување во салатата додајте ги сланината и сончогледот и измешајте.

На здравје!

 

 

Можеби ќе ве интересира

Колаче со банани

Biba

Пилешко во сос од мед

Biba

Чоколадни топчиња со лешници

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.