Технологија

Редизајнираниот iPad mini се очекува на есен

 

Apple планира оваа есен да претстави нов iPad mini кој претрпе „најголем редизајн во својата деветгодишна историја“.

Новиот уред треба да има потенки рабови, поголем екран, побрзи перформанси и дизајн сличен на новиот iPad Air кој пристигна минатата година. Може да биде голем чекор напред за најмалиот таблет на Apple, чиј дизајн остана неверојатно конзистентен уште од своето деби во 2012 година.

 

Таблетот може да го отфрли копчето за почеток за да овозможи потенки рабови на екранот, додека сензорот TouchID треба да биде вграден во страничното монтирано копче за вклучување / исклучување на уредот. Претходно, аналитичарот Минг-Чи Куо предвиде дека новиот iPad mini ќе има големина на екранот од 8,5 до 9 инчи, што е зголемување во споредба со досега стандардниот екран од 7,9 инчи.

Шестата генерација на iPad mini пристигнува на есен, а последниот редизајн се случи во 2019 година. Потоа беше додадена поддршка за пенкалото Apple Pencil и побрз процесор A12. На пат е нов iMac со поголем екран во споредба со сегашниот 24-инчен модел. Новиот уред треба да го замени постојниот модел од 27 инчи со Intel процесор .

Можеби ќе ве интересира

Најголемите железнички системи изградени во 2018 година

Biba

Робот изработен со помош на 3Д принтер научи да лизга

Biba

Секс-играчка освои награда на Саемот за технологија, но организаторите решија да ја повлечат

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.