Технологија

Регионот на Азија и Пацификот е лидер во 5G иновациите, а Huawei дава клучен придонес за одржливиот развој на дигиталната економија

 

Петтиот по ред Ден на азиско-пацифичките иновации се одржа во кинескиот град Ченгду. Тема на годинашното издание е „Иновации кои овозможуваат дигитализација на азиско-пацифичкиот регион“. Над 200 претставници од индустријата, менаџментот и академски претставници од регионот присуствуваа на настанот да разговараат за иновативни 5G технологии и нивното имплементирање, одржлив развој и теми за технологија, хуманост и природа.

5G е центарот на паметната заедница каде сè е поврзано. Денес, како што влегуваме во ерата на 5G, ние сме исто така во многу важна фаза на дигиталната трансформација на индустриите ширум светот. Индустрискиот развој помина од механизација до електрификација преку автоматизација до дигитализација.

За време на настанот, Вилијам Ху, директор на одборот на Huawei и претседател на Институтот за стратегиски истражувања, сподели: „5G доаѓа во вистинско време. Оваа технологија ни дава голема покриеност, широк опсег и ниска латентност заснована на традиционални врски. Исто така, овозможува развој на разни апликации. Оваа нова функционалност овозможува прилагодување на 5G во различни комплексни индустрии. Со развојот на 5G, ќе се појават многу апликации кои ќе го променат светот. Услугите 5G, AI, IoT и Cloud го подобруваат нашиот секојдневен живот и го прават светот подобро место.”

Huawei им помага на земјите во регионот побрзо да се интегрираат во 5G

Регионот на Азија и Пацифик е светски лидер во интеграцијата на 5G. Јужна Кореја е првата земја што има огромна употреба на 5G за комерцијални цели. По лансирањето на 5G во април, вкупниот број на 5G корисници во земјата надминува 2 милиони. Кина, пак, има изградено големи мрежни пилотски трговски мрежи 5G. 5G мрежите се изградени во Пекинг, Шангај, Гуангжу, Шенжен и Ченгду. Тестираната брзина е над 1 GB во секунда, што значи дека преземањето на HD филм за 1080P трае неколку секунди.

5G станува реалност. Во целиот свет, вкупно 35 провајдери во над 20 земји воведоа 5G, а други 33 земји ги распоредуваат 5G мрежите.

Huawei има над 50 5G комерцијални договори низ целиот свет и испорача преку 200 милиони уреди. Компанијата продолжува да нуди најбезбедни и најнапредни 5G производи и решенија, засновани на своето широко искуство со технологија и активно истражување на своите апликации. Huawei има за цел да им помогне на провајдерите во азиско-пацифичкиот регион побрзо да се интегрираат во 5G и целосно да ги искористат придобивките на технологијата. Целта на компанијата е да овозможи развој на многу индустрии, да ја подобри социјалната ефикасност и да ја забрза социјалната дигитализација.

Со воведувањето на 5G мрежата со стерео покриеност ќе има поиновативни апликации

За време на настанот, Huawei и мобилниот оператор China Mobile Sichuan претставија 5G мрежа со стерео покриеност, која се состои од база на покривање, слој со максимален капацитет и покриеност во затворен простор, што овозможува непречено движење на 5G во сите сценарија. Покрај тоа, Huawei има партнерство со добавувачи и други партнери за да прикаже различни апликации на технологија во индустријата, како што се 5G+VR, видео од 5G+8K, 5G+беспилотни летала, 5G и теле-медицина и 5G амбулантни возила. Сето ова ги покажува бескрајните можности на 5G во дигиталната доба.

Гости од владини институции, индустријата и академици одржаа предавања од различни перспективи, како што се дефинирање на државни политики и регулативи, како и индустриска дигитализација. Експертите зборуваа и за тоа како иновативните технологии можат да го поддржат развојот на културната индустрија и заштитата на животната средина, споделувајќи како „5G+AI“ технологиите им помагаат на многу индустрии.

Од 2013 година се одржува Денот на иновациите на Huawei во различни градови, вклучувајќи ги Лондон, Милано, Минхен, Париз, Сингапур, Сиднеј, Бангкок, Дубаи и Сао Паоло. Следејќи ги своите принципи на отвореност, иновации и споделено искуство, Huawei има за цел да им овозможи на секоја личност, дом или организација да дигитализира и да создаде поврзан и „паметен“ свет.

 

 

Слични написи

Објавена листата на најмоќни мобилни телефони

Biba

Дали е важна величината на телевизорот?

Biba

Huawei P30 Pro ги менува правилата и светот на мобилната фотографија

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.