Забава

Рачно напишани белешки од Алберт Ајнштајн продадени за 13,7 милиони долари

 

Белешките на Алберт Ајнштајн се продадени за неверојатни 13,7 милиони долари на аукција во Париз, пишува Sky News.

Белешките содржат 54 страници од ракописот на научникот и претставуваат еден од вкупно двата добро познати работни труда во кои тој ја елаборирал својата позната теорија на релативноста.

 

Организаторите на аукцијата ја процениле вредноста на банкнотите помеѓу 2,3-3,4 милиони долари. Во текот на 1913 и 1914 година, во работата на овие белешки учествувал и швајцарскиот физичар Бесо, близок пријател на Ајнштајн.

“Ајнштајн чувал ретки документи, има многу малку кои се создадени пред 1919 година – и кои сè уште постојат. Затоа е неверојатно што овие белешки опстанале до денес”, велат организаторите.

Тие додаваат дека посебен е и податокот што во делото се забележуваат јасни грешки и прецртувања, што докажува дека дури и генијален научник како Ајнштајн правел грешки при разработката на своите теории.

Можеби ќе ве интересира

Кевин Спејси мора да плати 31 милион долари за прекршување на договор

dart

Работи што најверојатно не сте ги знаеле за Порше

Biba

Занимливости за светот и патувањата

admin

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.