Љубов и секс

Размена на партнери – начин како да ја зачините страста

Неодамна објавеното истражување покажа дека повеќе од два милиони британски парови, без разлика дали се во врска или во брак, се обидуваат да го подобрат својот сексуален живот и да го направат повозбудлив со „swinging“, односно размена на партнери. Околу шест милиони луѓе од двата пола се подготвени да разменуваат сексуални игри со странци или парови, но без да воспостават блиски или емотивни врски. Тие би биле многу среќни да се фрлат во кревет со случајни познаници за страст и жежок секс. Според резултатите од истражувањето, најпромискуитетни во сексуалните авантури и најсклони кон тоа се возрасните жители на Манчестер. Имено, повеќе од 15 отсто од анкетираните парови признале дека редовно или повремено разменуваат партнери и тоа не само со четворица во стан, туку и на вистински свингерски забави, каде што десетици парови учествуваат во оргии. Интересно е што младите парови на возраст од 18 до 20 години и брачните двојки во триесеттите најчесто се одлучуваат за размена на партнери кога ќе почувствуваат дека сексуалниот живот им станал здодевен.
Истражувањето, исто така, покажа дека најголем пораст на свингерски парови е забележан кај младите луѓе, во нивните 20-ти и 30-ти години.

За да откријат што ги тера младите парови да ги заменуваат партнерите, истражувачите разговарале со пар кој се согласил да остане анонимен. 29-годишната Ема Морган, по професија манекенка и 27-годишниот Стивен Грин, електротехничар, изјавија дека се во стабилна врска веќе осум месеци. Ема има две ќерки од осум и единаесет години од претходните врски, а со Стивен оди во свингерски клуб двапати неделно, каде секој пат се среќаваат и се дружат со нови „пријатели“. Таа изјавила и дека секој нов партнер покажува нешто ново и возбудливо.

Истражувачите контактирале со психоаналитичарите и сексуалните терапевти, барајќи од нив да ги споделат своите размислувања за свингирањето. Тие веруваат дека менувањето на партнерите не е реакција на чувството на досада во сексот со постојан партнер. Секој од нас понекогаш се чувствува уморен поради сексуалната монотонија и ни се чини дека промената на партнерот може да биде решение кое ќе го нахрани нашиот сексуален апетит без да ја доведе врската во прашање. На крајот на краиштата, бидејќи и двајцата го прават тоа во исто време, отворено, гледајќи се, тие се убедени дека врската нема да трпи. Сепак, не е баш така едноставно. Не смееме да заборавиме дека нашиот сексуален живот е тесно поврзан со нашите емоции. Она што може да биде безбедно и безопасно како еротска фантазија, станува крајно ризично за нашата врска кога се вклучени вистински луѓе.
Судејќи според реакцијата на читателите на весникот во кој истражувачите ги презентирале овие податоци, иницијатор за размена на партнери најчесто е мажот. Мажите се поспособни од жените да се впуштат во секс без емоции, но ќе реагираат многу бурно откако ќе сфатат дека нивната партнерка имала секс со друг маж.
Кога станува збор за жените, свингерското искуство може да биде двојно. Доколку се согласила на размена на партнери за да ја задоволи фантазијата на партнерот и ако сексот со непозната и се згади, по чинот се чувствува валкано, навредено и разочарано, а нема да биде сигурна дали постојаниот партнер кој гледал уживал во неговиот секс воопшто.

Меѓутоа, доколку таа се чувствувала добро и тоа го докажала со силен оргазам, нејзиниот партнер ќе се чувствува несигурно, бидејќи ќе се запраша дали задоволството било вистинско или глума. Мажите се многу ранливи ако бидат сведоци на ситуација во која можат да заклучат дека свинг партнерот предизвикал ерупција на вистински оргазам кај неговата постојана партнерка. Ваквите ситуации често резултираат со нарушени врски, скршени бракови, скршени семејства и болни спомени. Посебно голем ризик е небезбедниот свингерски секс без употреба на контрацептивни средства, кој може да доведе не само до инфекција туку и до бременост. Во тој случај веднаш ќе се постави прашањето – чие е детето?

Совет за оние кои сакаат да почнат да се свингаат е да се запрашаат зошто? Дали е тоа затоа што вашиот сексуален живот станал монотон, досаден или незадоволувачки или затоа што целата ваша врска е нарушена? Но, ако се работи за сексуална љубопитност која се граничи со егзибиционизам, тогаш преземете го целиот ризик и обвинувајте се само себеси за можните проблеми.

Слични написи

Храна или секс: за што размислуваме повеќе?

Biba

Живеете заедно, а спиете во одвоени кревети

Biba

Редовното трчање го подобрува сексуалниот живот

admin

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.