Гастрономија

Путер од кикирики

 

Потребни состојки:

400-500 г печени несолени кикирики

1 лажичка сол

1 1/2 лажичка мед

1 1/2 лажичка масло (по можност од кикирики)

Начин на подготовка:

  1. Кикирите (без лушпа) и солта ставете ги во блендер или во процесор за храна и блендајте додека добиете речиси мазна паста.
  2. Додајте ги медот и маслото, па повторно изблендајте да се соединат убаво сите состојки. По вкус, може да го изоставите медот и да употребите само кикирики, масло и сол.

 

Слични написи

Домашен леб што не се меси

Biba

Пита од тиква и бадеми

admin

Супа од спанаќ и компири

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.