Гастрономија

Протеинско ледено кафе од три состојки

 

Протеински шејкови и кафе се два производа кои повеќето вежбачи ги обожуваат. Кафето е одличен избор бидејќи ја подига енергијата, додека пак протеинските шејкови ќе ги нахранат мускулите после напорен тренинг. Поврзете ги во еден ладен и вкусен напиток кој ќе ве освежи.

Подготвувањето на овој напиток е многу едноставно, а потребни ви се само 3 состојки.

Состојки:

30 г сурутка од ванила

300 мл млеко (кокосово, бадемово..)

кафе

Начин на подготвување:

  1. Сварете го кафето, оставете го малку да се олади, па сипете го во калапи за замрзнување и ставете го замрзнувач. Ви препорачуваме да направите повеќе замрзнати коцки за да ви бидат при рака за следните неколку дена.
  2. Во шејкер промешајте ги сурутката и млекото. Пожелно е млекото да биде на собна температура, за замрзнатите коцки да се стопат побрзо.
  3. Ставете ги замрзнатите коцки со кафе во млекото, промешајте, и вашето ледено кафе е готово.
  4. По желба може да додадете чоколаден сируп без калории.

На здравје!

 

Слични написи

Протеинско смуди со кафе

Biba

Домашен сладолед со праски

Biba

Брзи крцкави печени компири со палента

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.