Технологија

Производителите на автомобили решија да ја преземат набавката на чипови за потребната електроника

Недостигот на компјутерски чипови што ги принуди светските производители на автомобили да го откажат производството на милиони автомобили во последните две години, се намалува. Отсега па натаму, автомобилската индустрија ќе им помага на производителите на чипови, но тоа ќе има дополнителна цена за нив.

Потсетуваме дека глобалниот недостиг на микрочипови, мали тенки полупроводнички наполитанки кои служат како носители на електронски елементи или склопови и се користат во сите електронски уреди, вклучувајќи ги и автомобилите, доведе до недостиг на автомобили на пазарот.

Речиси сите најголеми производители на автомобили, како што се групацијата Фолксваген, Форд, Тојота, Рено, Мерцедес, Хонда и Хјундаи, мораа да го намалат производството или дури да го стопираат во изминатите две години, поради недостаток на чипови.

Тимовите како Џенерал Моторс, Фолксваген АГ и Форд Моторс преговараат директно со производителите на чипови. Производителите на автомобили како Nissan Motor Co. и други, прифаќаат подолги обврски и поголеми залихи. Клучните добавувачи, вклучувајќи ги Роберт Бош и Денсо, инвестираат во производство на чипови.

Гледани заедно, промените претставуваат фундаментална промена за автомобилската индустрија: повисоки трошоци, повеќе практичен развој на чипови и поголема посветеност на капиталот во замена за подобра видливост на нивните акции на чипови, велат директорите и аналитичарите.

Ова е пресврт за производителите на автомобили кои претходно се потпираа на добавувачите – или нивните добавувачи – за полупроводници, пишува Ројтерс.

За производителите на чипови, развивањето на партнерства со производителите на автомобили е добредојдено. Многу директори на полупроводници го вперуваат прстот кон недоволното разбирање на производителите на автомобили за тоа како функционира синџирот на снабдување со чипови – и неподготвеноста да ги споделат трошоците и ризикот – за поголемиот дел од неодамнешната криза.

Скапите промени доаѓаат токму во моментот кога се чини дека автомобилската индустрија минува низ најтешката, уште поскапа криза, која според една проценка, извади 13 милиони возила од глобалното производство од почетокот на 2021 година.

Можеби ќе ве интересира

Од следната година на Саемот за иновативни технолошки решенија ќе се наградуваат и секс-играчки

Biba

Вештачката интелигенција подобро ги предвидува карактерните црти на поединците отколку луѓето

Biba

Научниците создадоа „ултра бела“ боја што може да заштеди енергија

dart

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.