Гастрономија

Продолжете го рокот на траење на млекото со необичен трик

Млекото обично има рок на траење до седум дена, но со овој трик може да трае и до три недели.

Откако ќе се отвори, млекото може да издржи до една недела без да почне да се згрутчува, но некои предлагаат да додадете малку сол во садот  и да протресете за рамномерно да се распореди солта.

Минералите од сол го забавуваат закиселувањето на млекото со извлекување на молекулите на водата, што ја намалува активноста на водениот производ и за возврат го забавува растот на повеќето бактерии. Како резултат на тоа, млекото ќе трае седум дена подолго.

Млекото е расиплива храна. Имено, ако млекото е неотворено, полномасното млеко може да издржи многу, млекото со намалена содржина на маснотии и обезмастеното млеко може да трае уште повече, а млекото без маснотии и лактоза може да трае подолго, седум до десет дена по испечатениот датум, доколку се чува во фрижидер.

 

Постојат неколку начини на кои можете да го продолжите рокот на траење на млекото. Првото нешто што треба да направите е да купите млеко со најдолг рок на траење.

Кога ќе донесете млеко дома од продавница, веднаш ставете го во фрижидер. Исто така, се препорачува млекото да не се става во вратата на фрижидерот, туку на полица каде што температурата е пониска.

Исто така, препорачливо е млекото да се чува во задниот дел на фрижидерот бидејќи секогаш кога вратата е отворена, предметите од предниот дел на фрижидерот и во вратата се изложени на потопол воздух.

Слични написи

Како лебот долго да остане свеж и да не се рони

dart

Протеинско ледено кафе од три состојки

admin

Топло чоколадо

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.