Здравје

Причини зошто ви доцни менструацијата, а не е поврзано со бременост

 

Првото нешто што ни паѓа на ум кога се споменува доцнење на менструацијата е бременоста, но причините можат да бидат различни. Исто така е важно да се знае дека нередовниот менструален циклус е прилично честа и нормална појава.

Како што сугерира името, менструалниот циклус е процес кој се повторува и е индивидуален во однос на времетраењето, времето на почетокот и интензитетот. Се верува дека циклусот трае 28 дена, но во повеќето случаи тоа не е така. “Нормалниот” менструален циклус трае 21-35 дена (7 дена помалку или повеќе од 28). Кога циклусот трае помалку од 21 ден, се смета за многу краток циклус и тоа се нарекува полименореа, додека циклусите подолги од 35 дена се сметаат за многу долги и состојбата се нарекува олигоменореа.

Сосема е вообичаено менструацијата да започне подоцна или порано од вообичаеното, и, во повеќето случаи, ова не треба да биде причина за загриженост. Ако вашиот циклус е редовен (што не значи дека треба да трае 28 дена, но дека можете да забележите редовна шема на промени во вашето тело и циклус), ќе знаете кога нешто не е во ред. Можеби е бременост, но ако сте сигурни дека не е така, еве можни причини зошто менструацијата одеднаш доцни:

1. Стрес

Иако малку стрес може да го „напумпа“ вашиот адреналин, да ве држи будни и продуктивни, постојаниот и хроничен стрес може да доведе до значителни здравствени проблеми, вклучително и промени во циклусот. Ова се случува затоа што за време на стресни периоди вашата хормонална рамнотежа се менува, а потоа редовниот циклус може да стане неправилен. Покрај промените во менструалниот циклус, големиот стрес може да донесе пообилно крварење, посилна менструална болка и други непријатни појави.

Ако сте прилично сигурни дека стресот е причина за вашите проблеми со менструалниот циклус, можеби ќе треба да размислите што го предизвикува. Размислете дали е поврзано со работата, дали има проблеми во врската, во семејството или некој друг извор на стрес. Најдобро би било да се утврди причината и да се работи на тоа. Ако не можете да го исечете од корен (можеби нема да можете да добиете нова работа или нешто слично), обидете се да се фокусирате на други аспекти од вашиот живот. Може да започнете да медитирате, вежбате или да правите било што друго што ќе ви помогне да се опуштите и да го вратите нивото на кортизол (стрес хормон) во рамнотежа.

2. Синдром на полицистични јајници (PCOS)

Веројатно сте слушнале дека PCOS често предизвикува зголемен раст на косата (хирзутизам), цисти на јајниците, зголемување на телесната тежина и неправилни периоди. Сепак, не мора секогаш да е така. Можеби и самите сте доживеале одложена менструација, но никогаш не сте истражувале зошто ви се случува. Можеби вашата менструација започнала од скоро да се одложува. Што и да е, би било добро да посетите гинеколог, да ги извршите потребните прегледи и да се лекувате доколку се покаже дека е потребно.

3. Перименопауза

Перименопаузата е период на промена и обично започнува околу 45-та година од животот. Ова е период околу менопаузата, што значи дека започнува 4-5 години пред менопаузата и трае околу пет години по влегувањето во менопауза. Но, кај некои жени перименопаузата може да започне веќе во средината на триесеттите години. Може да очекувате дека менструацијата ќе доаѓа кај вас подоцна, а потоа кога нема да дојде цела година, официјално ќе бидете во менопауза.

Иако перименопаузата е сосема нормална појава и се случува на секоја жена, нејзините симптоми можат да предизвикаат голема загриженост, особено ако сте помлади и не очекувавте дека ќе започне толку брзо. Ако сте загрижени или не можете да најдете решение за вашите проблеми, секогаш е добра идеја да разговарате со вашиот лекар.

4. Телесна тежина

Понекогаш прекумерното слабеење или зголемување на телесната тежина може да предизвика промени во хормоните, а хормоналната нерамнотежа доведува до промени во циклусот. Затоа е важно да одржувате здрава, урамнотежена исхрана, редовно да вежбате и да го негувате вашето тело како целина. Идеално, не треба да има значителни флуктуации на тежината (или нагоре или надолу) за краток временски период. Овие промени треба да се појават на подолг временски период, давајќи му на вашето тело времето потребно за прилагодување.

5. Контрацептивни таблети

Контрацептивни таблети би требало да го направат циклусот точен, нели? Точно, но понекогаш, кога ќе престанете да ги земате или само што почнувате да ги земате, на вашето тело му треба малку време да се прилагоди на новиот хормонален амбиент, што може да резултира со неправилности во циклусот. Таквите појави се нормални и најдоброто нешто што можете да направите е да му дадете на вашето тело малку време хормоните да се вратат во рамнотежа самостојно. Промените од овој тип предизвикани од таблетите не треба да ве загрижуваат, но ако ви направат непријатност или не се чувствувате подобро, секогаш можете да побарате совет од вашиот гинеколог.

6. Хронични заболувања

Некои хронични состојби и болести можат да доведат до одложување на менструацијата и неправилни циклуси. Ова се случува затоа што во повеќето хронични состојби (дијабетес, болест на тироидната жлезда, инфламаторно заболување на дебелото црево, итн.) постои воспаление во телото што доведува до хормонални промени и нерамнотежа и потоа може да доведе до неправилности во вашиот циклус. Затоа е најважно да се држи хронична состојба или болест под контрола, односно да се оди на редовни прегледи и да се следат упатствата на лекарот.

Едно доцнење на менструација обично не е голема работа.

Да, може да сте бремени, но можете брзо да го проверите. Ако сте сигурни дека не сте бремени, ве советуваме внимателно да го слушате вашето тело и да размислите дали има други промени, дали сте под голем притисок, дали имате доволно време за себе, итн. Ако имате ги поставивте сите потребни прашања може да бидат причина за неправилност на вашиот циклус, нема причина да се срамите – контактирајте го вашиот гинеколог и побарајте состанок. Запомнете, вашето тело ќе функционира совршено кога вашите хормони се во рамнотежа.

Можеби ќе ве интересира

Нов скандал со храна увезена од Унгарија

admin

Сокот од брусница го регулира крвниот притисок

Biba

Зошто боли стомакот после удар во тестиси?

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.