Превкусни мафини со Нутела

Прекрасниот и вкусен чоколаден крем Нутела не мора секогаш да го поврзуваме со палачинки или мачкање на леб. Во прилог ви даваме можност да направите нешто поразлично. Едноставни мафини со неколку продукти кои ќе го воодушеват вашето семејство.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 340 г шеќер
  • 1/2 чаша крем Нутела
  • 1 чаша брашно
  • 1/2 лажичка прашок за печиво

Подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Изматете ги заедно брашното и шеќерот. Додајте ја Нутелата и мешајте додека состојките не се соединат.
  2. Во друг сад помешајте ги брашното и прашокот за печиво и додајте ги во смесата. Мешајте додека добиете компактна еднолична смеса.
  3. Наполнете ги калапите за мафини 2/3 од капацитетот. Печете ги 10-15 минути или додека површината на мафините да испука, а средината да биде мека. Уживајте во вкусните мафини.

На здравје!

Копирањето на содржината е забрането!