Автомобилизам

Потврдено е доаѓањето на новиот модел на Тесла

 

Илон Маск и Тесла се познати по своите револуционерни и научно-фантастични дизајни на возила.

Најново нешто од “кујната” на Тесла е Cybertruck, а за негова презентација е искористен култниот филм Blade Runner. Како датум за појавување е наведен 21 ноември и тоа во фабриката на SpaceX, недалеку од Лос Анџелес.

Како и за model 3 за кој Илон Маск даде ветување дека ќе биде подобар од BMW 3, така и за овој електричен камионет Маск ветува дека ќе биде подобар од познатиот F-150 на Ford, кој е најпопуларниот и најпродаваниот камионет во историјата. Тој не застанува на тоа, туку вели дека на пат ќе биде подобар и од Porsche 911.

Во него ќе може да се сместат шест лица и ќе има радиус на движење од 800 километри.

Цената ќе му биде 50 000 долари.

 

 

 

Слични написи

Porsche го понуди Cayman GT4 Clubsport во две верзии

Biba

Кон крајот на годината Ферари ќе се прости од Фетел

Biba

Валхала е името на новиот хиперавтомобил на Астон Мартин

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.