Технологија

Популарната игра Fortnite на удар на огромна критика

Популарната игра Fortnite создаде толку голема зависност кај децата, што некои родители решија да ги испратат на технолошка детоксификација во специјално создадени кампови.

Според истражувањата на Bloomberg, забележан е голем пораст на деца со зависност од играње на играта.

Michael Jacubus кој во камповите работел со деца кои се пратени на технолошка детоксификација, вели дека до сега се нема сретнато со игра што создава толку голема зависност кај децата и која има толку голема контрола над детскиот ум.

Fortnite не е првата игра што заработи таква репутација. Исто таква ситуација се појави и со игрaта The world of warcraft, која доби злобен прекар The world of warcrack, заради зависноста што ја создава како дрогата крек.

Според последните податоци, Fortnite има 200 милиони играчи и огромен број од овие 200 милиони се деца.

Слични написи

Леново најави преносен компјутер со 13,3-инчен OLED екран на превиткување

Biba

Huawei Mate Xs 2 доаѓа во Европа во јуни, со цена од 1.999 евра

dart

WhatsApp ќе ви овозможи да го скриете вашиот телефонски број во Communities

dart

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.