Убавина

Погледнете необични парчиња облека кои со дизајнот имитираат инсекти, птици и растенија

 

Модните дизајнери можат да најдат инспирација насекаде во секојдневниот живот, а со некои примери на облека заснована на дизајн, може да се претпостави што навистина била нивната инспирација. Токму таков е случајот со парчињата кои можете да ги видите.

 

Земјиниот екосистем е спектакуларен и мистериозен во своите бескрајни детали, а често различните природни елементи на флората, фауната, џунглата и водниот свет ги инспирираа модните дизајнери ширум светот да ги претстават своите елементи токму на нивните фустани.

 

Некои од парчињата облека претставени на модните писти се инспирирани од малку бизарни и на прв поглед не толку убави суштества – како оние кои содржат шари и шари на разни инсекти, почнувајќи од стоногалки и муви до шарени пеперутки.

Модните дизајнери како Стела Макартни и Александар Меквин користеле елементи на природата како инспирација во нивните одржливи колекции, а кога зборуваме за такви примери за дизајн, Ели Сааб е неизбежен.

Неговите уникатни фустани се примери за совршениот одраз на морските длабочини, розовото езеро во Австралија и колоритното зајдисонце.

 

Исто така, други дизајнери можат да најдат сосема необични парчиња кои имитираат морски суштества – како што се шарени риби и проѕирни медузи, па дури и оние што ги копираат шарите на пердувите на папагалот.

 

Можеби ќе ве интересира

Може ли да се “поправи” кожата оштетена од сончање

Biba

Makeup Fridge ќе ви помогне да ја зачувате свежината на вашата козметика

Biba

Балетанките можат да направат поголема штета од штиклите

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.