Здравје

Поврзаноста на слатката храна и квалитетот на спиењето

Премногу шеќер може да доведе до зголемување на телесната тежина или дебелина, да ги расипе забите и да го зголеми ризикот од дијабетес. Сепак, има уште еден сериозен ефект – го нарушува вашиот сон.

Едно истражувањето од 2016 година покажува дека луѓето кои консумираат големи количини шеќер имаат тенденција да спијат помалку длабоко и покажуваат поголем немир во текот на ноќта, често страдаат од несоница, која може да стане хроничен проблем.

Според клиничкиот психолог Мајкл Бреус, познат и како доктор за спиење специјализиран за нарушувања на спиењето, премногу шеќер доведува до тенденција да се јаде подоцна во текот на денот, бидејќи нивото на шеќер во крвта излегува од контрола. Ова негативно влијае на сонот, а вашиот нарушен сон за возврат ќе предизвика уште поголема желба за шеќер. Како што забележува, тоа е всушност маѓепсан круг.

„Премногу шеќер во вечерните часови може да биде штетно за нашето здравје. Кога јадете нешто слатко, нивото на шеќер во крвта се зголемува, а панкреасот ослободува инсулин, кој му помага на шеќерот да се врати во вашите клетки, давајќи им гориво за работа. Јадењето шеќер доцна во ноќта претерано ве стимулира, ви дава енергија и ве прави подготвени за активност, но тоа не треба да го правиме навечер“, објаснува диететичарот Алекс Еванс.

Д-р Пол Кели, истражувач на различни обрасци на спиење, ја прифаќа тезата дека постои врска помеѓу високиот внес на шеќер и нарушувањата на спиењето, но предупредува дека се потребни повеќе податоци пред тоа да биде целосно дефинирано како правило.

„Лошиот сон и консумирањето шеќер или мрсна храна одат заедно, но постојат докази дека тоа не е секогаш така. Дали јадеме слатки работи за да спиеме помалку, или помалку сон нè тера да јадеме слатки?“, смета Кели.

Тој, исто така, забележува дека на просечен возрасен човек му требаат најмалку седум часа сон преку ноќ. Ако го има помалку, телото ќе бара извори на краткорочно зголемување на енергијата, а комбинацијата од лоша исхрана и слаб сон ќе му наштети на здравјето.

„Имаме голем проблем со спиењето и уште поголем проблем со храната, а тие се тесно поврзани едно со друго. Слатката храна веројатно ќе ви го наруши сонот. Основното правило е дека не треба да јадете два часа пред да си легнете“, додава тој, препорачувајќи патем да избегнувате кофеин и да го исклучите телевизорот најмалку еден час пред спиење.

Related posts

Совети што ќе ви помогнат да спиете подобро во топлите летни ноќи

dart

Како да го избегнете топлотниот удар и последиците од него

dart

Симптоми и болки кои не треба да ги занемарувате

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.