Здравје

Пет причини зошто останувате без здив при секојдневните активности

 

Отежнато дишење е многу непријатно чувство, и неможноста да се дише доволно воздух може да биде застрашувачка. Особено ако не сте сигурни која е причината за тоа.

Секако, ако почнете да трчате во интервали или вежбате, може да очекувате да останете без здив. Меѓутоа, ако останете без здив кога едноставно одите по скалите, ги миете садовите или дури и да седите и да јадете. Ова се моменти кога не би очекувале да останете без здив.

 

Сана Куддус, пулмолог од медицинскиот центар на Универзитетот Лојола во Чикаго, ги открива причините за губење на здивот без многу физичка активност, пишува Лајвстронг.

1. Анксиозност

“Луѓето кои се вознемирени можат да чувствуваат непријатност при дишењето. Во стресна ситуација, вообичаениот одговор на организмот е” борба или бегство “, што значи забрзување на срцевиот ритам и дишењето, што може да ви даде чувство дека немате здив, “, вели докторот.

Кога причината е вознемиреност, отежнато дишење обично трае помеѓу 10 и 30 минути. Епизодите обично се случуваат брзо и произлегуваат од чувство на страв или непријатност.

2. Алергии или астма

„Толку многу работи можат да предизвикаат алергиска реакција што ги стеснува вашите дишни патишта, вклучително и изложеност на прашина, полен, првут на миленичиња или силни мириси и испарувања“, вели др. Куддус.

Изложеноста на алергени или надразнувачи на воздухот може да предизвика симптоми на астма, како и хормонални промени за време на бременоста.

3. Анемија

Анемијата е состојба во која имате ниско ниво на црвени крвни клетки и често е предизвикана од недостаток на железо или тешка менструација.

Кога ви недостасуваат овие црвени крвни клетки, кои носат кислород до вашите ткива, може да се чувствувате уморни, да имате потешкотии при дишењето и вртоглавицата

Разговарајте со вашиот лекар, едноставен тест на крвта може да го процени нивото на железо во крвта.

4. Студен воздух

„Изложеноста на ладен воздух може да предизвика реакција слична на астма“, вели др. Куддус.

Ниските температури, исто така, можат да предизвикаат кашлање, според Harvard Health Publishing. Ова може да се случи кај здрави луѓе, но често е полошо кај луѓе кои имаат респираторни проблеми како астма.

5. Срцеви проблеми

Ако вашето срце не може ефикасно да испумпува крв, би можеле да чувствувате недостаток на здив при секојдневни активности, како што се качување по скали. Отежнато дишење е симптом на болест на митралната валвула и кардиомиопатија, меѓу другите проблеми со срцето.

Отежнато дишење е исто така предупредувачки знак за срцев удар, според Американското здружение за срце, и може да се појави со или без болка во градите. Други симптоми вклучуваат гадење, вртоглавица, болка во грбот или вилицата и ладно потење.

Можеби ќе ве интересира

Бременоста и високите потпетици се лоша комбинација

Biba

Со лимонада против депресија

Biba

Симптоми и болки кои не треба да ги занемарувате

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.