Здравје

Пеган – диета која не изгладнува

Пеган диетата е комбинација од палео и веганска диета која ќе ви овозможи да губите килограми без да гладувате.

За прв пат диетата пеган е претставена од д-р Мајк Хајман во 2015 година. Претставува нов пристап кон исхраната кој ги обединува принципите на палео диетата и веганската диета, две навидум неспоиви струи во исхраната: диета заснована на месо и онаа која потполно го избегнува месото. Оваа диета ќе ви овозможи да губите килограми без притоа да бидете гладни, што е обично главната причина за откажување од диета.

Правила на пеган диетата

Јадете храна со низок гликемиски индекс. Овој тип намирници се во исто време и хранливи, што значи дека треба да избегнувате храна која содржи многу шеќер, брашно и рафинирани јаглехидрати. Наместо тоа јадете легуминози, јаткасти плодови, зеленчук и овошје.

Јадете многу зеленчук. Диетата треба да се состои од 50-75% зеленчук, и тоа колку потемен толку подобро, бидејќи таквиот зеленчук содржи голем број на фитонутриенти.

Јадете вистински масти. Рафинираните растителни масла како што се сончогледовото, пченкарното и соиното треба да ги избегнувате и наместо нив да користите маслиново, кокосово и масло од јаткасти плодови и авокадо, кои се богати со омега масни киселини.

Јадете месо. Месото треба да го јадете како прилог на зеленчукот (до 25%) затоа што во пеган диетата тоа нема главна улога во исхраната.

Избегнувајте млечни производи. Во овој дел се сложуваат и двете диети, бидејќи тврдат дека млечните производи го поттикнуваат таложењето на килограми, предизвикуваат диабетес и болести на срцето. Наместо производи од кравјо млеко употребувајте овчо и козјо млеко.

Избегнувајте глутен. Авторот на диетата смета дека глутенот треба да се избегнува во секојдневната исхрана и да се јаде само повремено во десерти, а житарките од цело зрно се дозволени во мали количини.

Ограничете го внесот на легуминози. Колку и да се добар извор на минерали, влакна и протеини, дневниот внес на мешункасти плодови треба да биде ограничен на една чаша бидејќи го зголемува нивото на шеќер во крвта и може да предизвика проблеми во дигестивниот систем.

Слични написи

Причини заради кои треба да го избегнуваме кечапот

admin

Вежбањето на ладно време може да согори повеќе калории

dart

Трчањето може да ви го продолжи животот и до шест години

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.