Убавина

Парфеми и шминки од третиот век

 

Покрај скелетот на една Римјанка, во саркофаг од третиот век пронајдени се шишенца со парфем, шминка и огледало со сребрена рамка.

Саркофагот е откриен на територијата на сегашна западна Германија.

Од Музејот за уметност и историја во Бон соопштија дека огромниот камен саркофаг криел необично богатство од козметика, накит и нож со мала статуа од Херкул.

Саркофагот што е откриен на локација помеѓу Трир и Келн е тежок четири и пол тони.

Археолозите не сакаа да го соопштат своето откритие минатата година додека не открија слични гробници на таа локација.

 

Слични написи

Колку често и на кој начин треба да се пере градникот?

Biba

Модни дизајнери кои ги знаеме по име, но не ни текнува како изгледаат

Biba

Намирници за поздрава кожа

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.