Гастрономија

Палачинки од две состојки

 

Потребни состојки:

2 големи јајца

1 излупена банана

масло по потреба

Начин на подготовка:

  1. Јајцата и бананата изблендајте ги во блендер, да добиете целосно мазна смеса.
  2. Во тавче со малку масло сипувајте од смесата и пржете ги палачинките од двете страни.
  3. Ако сакате побогат вкус, на смесата може да додадете мед и еден прстофат прашок за печиво за да бидат повоздушести.
  4. Палачинките послужете ги веднаш со прелив по ваша желба: мед, јаворов сируп, карамел сос, сечкано овошје, чоколаден прелив, шеќер во прав…

На здравје!

 

Слични написи

Оригиналиот рецепт за грав од ЈНА, точен до грам

dart

Бели тестенини со павлака, пилешко и зеленчук

Biba

Погачици од тортиљи, полнети со говедско месо

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.