Здравје Избор на уредникот

Отстранете ги отровите од телото со блитва

 

По завршувањето на празниците, време е за полесни оброци и детоксикација на организмот.

Една од најбараните намирници овој период е блитвата. Блитвата е прогласена за една од најздравите намирници на светот и заради својата прилагодливост на почвата и на климатските фактори, достапна е во текот на целата година.

Богата е со материи кои штитат од канцер и е одличен извор на калциум кој е важен за цврстината на коските. Изобилува и со калиум, железо, цинк, манган, магнезиум, фосфор, потоа со витамини од Б комплексот, Ц, Е, К, бета каротен (витамин А), омега-3 масни киселини и триптофан кој го регулира спиењето.

Блитвата е нискокалорична намирница со само 30 калории на 100 грама, богата е и со целулозни влакна кои ги чистат токсините од цревата, па тоа е уште една причина зашто оваа намирница треба почесто да се јаде.

Оваа медитеранска билка е одличен сојузник во борбата против многу болести. Го намалува ризикот од болести на срцето, ги зајакнува коските, го подобрува здравјето на очите, изобилува со фолна киселина и заради тоа им се препорачува и на трудниците.

Гответе ја на пареа или во врела вода, но внимавајте да не ја преварите затоа што тогаш ги губи хранливите состојки и станува горчлива.

 

Можеби ќе ве интересира

Осум здрави совети од Шаолин монасите

Biba

Спиењето на мајката со бебето позитивно влијае на неговото здравје

admin

Сан Франциско ќе биде првиот американски град кој ќе забрани е-цигари

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.