Здравје

Откривање на Алцхајмерова болест со помош на вештачка интелигенција

Алцхајмеровата болест може донекаде да се ублажи ако се открие на време, но не е лесно да се препознаат симптомите, а тоа сега може драстично да се промени.

Во истражување на научниците од Универзитетот во Калифорнија, утврдиле дека новоразвиениот систем на вештачка интелигенција може да помогне во откривањето на Алцхајмеровата болест шест години порано отколку што е тоа возможно со постоечките методи.

Системот користи снимки од активноста на мозокот и со 100% точност детектира промени кои човечкото око не може да ги забележи.

Во развивањето на системот се користени 2100 снимки собрани од 1002 лица. Досегашните тестирања се направени со учество на 40 испитаници, а резултатите ги објави списанието Radiology.

Слични написи

Што кога детето не сака да јаде?

Biba

Текилата може да помогне да го намалите вишокот килограми

Biba

Тренинг што трае само 4 минути и дава одлични резултати

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.