12.8 C
Скопје
25 февруари 2024
Гастрономија

Освежителна лимонада со лубеница

Потребни состојки:

1 чаша свежо исцеден сок од лимон (околу 5-6 лимони)

4 чаши сок од лубеница (околу половина лубеница)

4 чаши вода

1-2 чаши шеќер (или по вкус)

4 лажици свежо нане исечкано за гарнир

Начин на подготовка:

  1. Исцедете ги лимоните и соберете го сокот во еден сад.
  2. Лубеницата изблендајте ја и процедете го само сокот без пулпа.
  3. Измешајте ги заедно двата сока, додајте ги шеќерот и водата и измешајте за да се раствори шеќерот.
  4. Лимонадата послужете ја во стаклени чаши со коцки мраз, украсени со ливчиња нане.

На здравје!

Слични написи

Мока кафе со какао

Biba

Батерскоч карамели

Biba

Брокула и карфиол потпечени во рерна

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.