Гастрономија

Орео мафини

 

Потребни состојки:

24 колачиња Орео

4 лажици какао

3 чаши млеко

3 лажици шеќер во прав

1/2 лажичка сода бикарбона (може и помалку)

1/2 лажичка лимонов сок

1/2 чаша путер

Начин на подготовка:

  1. Колачињата Орео сомелете ги во прав.
  2. Во голем сад ставете ги сомелените колачиња и додајте ги шеќерот во прав, какаото и млекото. Измешајте ги состојките и потоа додајте ги содата и лимоновиот сок. Убаво измешајте.
  3. Калапчињата за мафини намастете ги со путер и во нив истурете ја смесата.
  4. Печете ги мафините на температура од 180 степени Целзиусови додека пробата со чепкалка покаже дека се убаво испечени од внатре.
  5. Послужете ги декорирани со шеќер во прав или со прелив од стопено чоколадо.

На здравје!

 

Можеби ќе ве интересира

Едноставен намаз од туна

Biba

Ледено кафе без шеќер, со необичен додаток

dart

Направете меки и ровки палачинки со еден едноставен трик

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.