Select Page

Оревите во функција на убавината

Оревите во функција на убавината

 

Тешката шминка, зачадените простории, алкохолот… не се баш добар избор за вашата кожа. Оревите, не само што имаат одличен вкус, ни даваат и многу енергија, а и безброј здравствени придобивки. Грците ги викале “плодови на Јупитер”, сакајќи со тоа да кажат дека оревите се храна за боговите.

Уште од древни времиња оревите се поврзуваат и со интелектот – самиот нивен плод има има облик на човечкиот мозок.

Јадрото на оревот содржи 55-65 % здрави масти, потоа високовредни протеини (15 %) и исто толку јаглехидрати, а богато е и со магнезиум, калиум фосфор, железо и витамини Б и Ц. Оваа комбинација од извонредни нутриенти е идеална за вашето здравје, но и за вашиот изглед.

Оревот е богат со антиоксиданти, магични материи во нашето тело кои ги штитат клетките од стареење, помагаат да се обнови ткивото, спречуваат болести и го зајакнуваат имунолошкиот систем. Оревите содржат комплекс од хранливи материи кои ги одржуваат косата и кожата здрави. Меѓу останатите хранливи состојки, оревите содржат и витамин Е, кој кога се консумира орално го поттикнува обновувањето, зацелувањето и опоравувањето на кожата и на косата.

Надворешната примена на оревот е одлична за оштетениот површински слој на кожата и за превентивна нега против брчки, па затоа со малку ореви направете си маска која ќе ви ја обнови и подмлади кожата.

Хранлива маска за лицето и за вратот

  • 1 чаша ореви
  • малку млеко

Сомелете ги оревите и измешајте ги со малку млеко, да добиете густа компактна смеса, односно маска. Оваа маска нанесете ја рамномерно на целото лице и на вратот, оставете ја да делува околу 20 минути и потоа измијте ја со млака вода.

Маска за блескава кожа

Направете паста од 4 мелени ореви, 2 лажици овесно брашно, 1 лажица мед, 1 лажичка крем за лице и 4 капки маслиново масло и нанесете ја на исчистено лице. Откако маската ќе се исуши, исплакнете го лицето со топла вода, масирајќи го нежно со кружни движења.

 

 

Наши пријатели

Патување низ времето

Follow Us

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.