Автомобилизам

„Оживеаниот“ Jaguar XJ Coupe е луксузна модерна класика со 400 КС

 

Carlex Desing уште еднаш ја покажа својата генијалност и претстави импресивен нов проект.

 

Откако се произведуваше повеќе од 50 години, Jaguar XJ се повлече по објавувањето на моделот од 2019 година. Беше планиран електричен наследник кој беше откажан, па XF остана единствениот „преживеан“ седан на Jaguar. XJ беше најпознатиот flagshio седан на Jaguar, но британската компанија го произведе и помалку познатиот XJ Coupe. Оние кои го заборавиле не треба да се обвинуваат затоа што е произведен во само 10.500 примероци помеѓу 1975 и 1978 година во текот на втората генерација, па стана еден од најпосакуваните XJ модели досега. Поминаа повеќе од 40 години од крајот на производството, но полското дизајнерско студио Carlex Design го оживеа Jaguar XJ Coupe и дишеше во духот на 21 век.

 

Ова е првиот проект кој потекнува од новите линии на Carlex Jewel, кој е фокусиран на модернизација на класичните автомобили со уникатен ентериер. Годишно ќе се произведуваат само неколку автомобили Carlex Jewel, а фотографиите од модерната верзија на XJ Coupe го покажуваат уникатниот ентериер обложен со висококвалитетна кожа и украсен со дрво. Некои други проекти на Carlex Jewel ќе содржат скапоцени камења.

 

Каросеријата на автомобилот е обоена во зелено British Racing и содржи карбонски комплет за каросерија, продолжени браници, а има и масивни бандажи.

Jaguar XJ Coupe се продаваше со 4,2-литарски 6-цилиндричен и 5,3-литарски V12 мотор, но создавањето на Carlex го негира V8 моторот кој развива 400 КС. Преносот, сопирачките и суспензијата се надградени според современи стандарди, а се очекува да бидат произведени многу мал број единици.

 

Ексклузивноста и квалитетот на ентериерот несомнено ќе резултираат со висока цена.

Можеби ќе ве интересира

Porsche ја слави десетгодишнината од производството на Panamera со специјално издание

admin

Погонскиот мотор на Porsche за Formula Е влегува во финална фаза

Biba

Škoda Kodiaq, Octavia Scout и Superb – најдобри возила со погон на сите тркала

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.