Автомобилизам

Од 2030 година, Форд на клиентите во Европа ќе им нуди само електрични автомобили

Набргу по целосната електрификација на програмата за патнички автомобили, Форд ќе ослободува и од моторите со внатрешно согорување кај своите комерцијални возила.

Форд исто така се приклучи на неколку автомобилски компании кои во догледно време ќе произведуваат автомобили придвижувани само од електрични мотори, а потврда за сето ова е официјалната одлука според која европскиот огранок на американската компанија ќе им понуди на клиентите во Европа за помалку од десет години мотори само на електрична енергија.

 

Форд вели дека до средината на 2026 година во својата европска понуда ќе има само хибридни и plug-in хибридни модели од програмата за патнички возила, а четири години после тоа, сите модели (предводени од неодамна претставениот Mustang Mach-E) ќе имаат само се напојува со електрична енергија.

 

Слично сценарио е предвидено и за моделите на Ford од комерцијалната програма. Fullyе биде потребно малку повеќе време за целосно електрифицирање, а во Келн проценуваат дека до 2030 година, две третини од комерцијалните возила на Форд ќе бидат електрифицирани.

Форд ќе инвестира една милијарда долари во германските производствени капацитети за реализација на планираната електрификација, а новите патнички модели без емисија на штетни издувни гасови треба да пристигнат на европските пазари во 2023 година.

Можеби ќе ве интересира

Ни Aston Martin не остана имун на SUV трендот

admin

Ford GT ќе живее до крајот на 2020 година

admin

Последниот C7 Chevrolet Corvette ќе се појави на аукција во јуни

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.