Здравје

Од четирите најчести пози за спиење, само една обезбедува вистински одмор

 

Спиењето на стомак е најлошиот избор. Ова врши притисок врз мускулите на главата, вратот и вилицата, ја оптоварува вилицата, а исто така може да го ограничи долниот дел на грбот и карлицата
Постојат пози за спиење кои се подобри или полоши за здравјето. Според некои студии, одредени пози треба да се избегнуваат. Четири пози во кои луѓето најчесто спијат и како тие влијаат на здравјето:

1. Во фетус положба

– Оваа поза може да му сигнализира на нашиот нервен систем дека нешто се случува и дека не е безбедно да заспиеме. Наместо тоа, се препорачува да спиете во отворена положба бидејќи помага да се отвори пределот на белите дробови што им овозможува на луѓето длабоко да дишат.

 

2. Спиење на страна

– Спиењето на едната страна од телото е најдобрата положба во која можете да заспиете. Се препорачува употреба на перници под главата и до телото. Од невролошка перспектива и од перспектива на мускулите и дишните патишта, тоа е најдобро за телото.

Спиењето на левата страна е подобро за варење, со оглед на тоа каде хранопроводникот влегува во желудникот.

 

3. Спиење на стомак

– Спиењето на стомак е најлошиот избор.Се врши притисок врз мускулите на главата, вратот и вилицата, ја оптоварува вилицата, а исто така може да го ограничи долниот дел на грбот и карлицата. Замислете да стискате влажна крпа, тоа се случува со вашите мускули и зглобови додека спиете на стомак.

 

4. Спиење на грб

Според многу експерти, спиењето на грб е најдобриот избор за добро здравје и квалитетен сон.

– Добро е да спиете на грб со главата, вратот и горниот дел од грбот во малку подигната положба. Обезбедува одмор за рамењата и грбот, а исто така, помага при рефлукс, кога желудочната киселина се враќа во хранопроводникот.

 

Можеби ќе ве интересира

Јаткастите плодови ја зголемуваат плодноста и го подобруваат сексуалниот живот на мажите

Biba

Како да го спречите напрегањето на очите

admin

Поврзаноста на витаминот Д и калциумот

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.