Убавина

Одлични начини на кои можете да го користите вазелинот

 

Познато е дека вазелинот има многу козметички апликации, што не ја пропушти американската актерка и продуцентка Виола Дејвис, оскаровка која во едно од нејзините интервјуа изјави: „Јас лично користам вазелин цел живот. Кога имаш темна кожа, тоа е многу добар за сува и сува кожа.груба кожа на колена.Обилно го нанесувам на усните, стапалата, дури и под очите.На ќерка ми го нанесувам после секое капење.Смешно е што вазелин е првиот збор што го научив да пишувам како дете, бидејќи тоа беше насекаде во куќата“.

Што го прави вазелинот моќна супстанција за нега на кожата?

Вазелинот е мешавина од минерални масла и восоци, кои формираат полуцврста супстанција слична на желе. Овој производ не е многу променет откако беше откриен од страна на Роберт Август Чезброу во 1859 година. Чезброу забележа дека работниците на нафтените бунари користеле желе за лечење рани и изгореници. На крајот, овој желе го спакувал како вазелин. Придобивките од вазелин доаѓаат од неговата главна состојка, нафтата, која создава заштитна бариера и и помага на кожата да заздрави и да ја задржи влагата.

 

За што може да се користи вазелин?

Вазелинот треба да го има во секој дом поради неговата мултифункционалност, може да го користат сите членови на семејството. Некои од начините на кои можете да го користите се:

1. Помага при заздравување на помали гребнатинки и изгореници на кожата Студијата покажа дека вазелинот е ефикасен во одржувањето на влажноста на кожата за време на заздравувањето по операцијата. Ова имплицира дека вазелинот може да биде ефикасен во грижата за помали повреди на кожата. Погрижете се површината на која нанесувате вазелин да е правилно исчистена и дезинфицирана. Во спротивно, бактериите и другите патогени може да останат заробени внатре и да го одложат процесот на заздравување.

2. За лице, раце и тело Нанесете вазелин после туширање. Како оклузивен навлажнувач, го спречува сушењето на кожата. Ги смирува иритираните делови на кожата по депилацијата. Можете да го користите и за нега на кожата околу ноздрите за време на сезоната на настинки или алергии. Испукани пети. Потопете ги стапалата во топла вода со малку сол. Исушете ги темелно со пешкир и нанесете вазелин и чисти памучни чорапи. За раце: По миење и сушење, користете малку вазелин и чисти ракавици за да ја подобрите грижата. Вазелинот ќе ја омекне и грубата кожа околу ноктите. Испукани усни: Нанесете на испукани усни неколку пати на ден.

3. Отстранување шминка Маслото ефикасно ја отстранува шминката, а вазелинот е безбеден за употреба во пределот околу очите, покажа истражувањето. Нанесете вазелин на влошката и нежно притиснете без премногу силно да ја повлечете кожата. Не заборавајте да ги затворите очите додека ја отстранувате шминката.

4. За продолжено траење на парфемот Ако нанесете малку вазелин на кожата пред парфемот, парфемот ќе трае подолго.

5. За спречување на осип на пелена, вазелинот се покажа како сигурен производ за намалување на инциденцата на осип на пелена кај бебињата, потврдено со клиничка студија. Добро исчистете ја и исушете ја кожата на бебето со крпа пред да ја нанесете. Вазелинот ќе формира заштитна бариера која ќе ја заштити кожата од постојаното изложување на влага.

6. Помош за шепите на домашните миленици Кожата на шепите (влошките) на вашето куче може да пукне и да предизвика непријатност. Исчистете му ги шепите со памучна газа, исушете ги и нанесете вазелин. Идеално, ова треба да се направи по прошетка или кога миленичето се одмара.

7. За заштита на кожата при боење на косата и лакирање на ноктите Спречете дамки на кожата од боја за коса или лак со нанесување вазелин долж линијата на косата за да спречите бојата за коса да дојде во контакт со кожата. Ова функционира и при лакирање на ноктите бидејќи вазелинската бариера лесно се отстранува кога ќе завршите со лакирањето.

Можеби ќе ве интересира

Како да ги избегнете црвенилото, поткожните влакна и крвавењето, кога ја бричите бикини зоната

Biba

Навики заради кои изгледате постари отколку што сте

Biba

Тајните на добрата маскара

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.