Љубов и секс

Ова се најчестите кавги меѓу паровите и што всушност тие значат

 

Дали некогаш за време или после некоја вообичаена кавга со партнерот сте размислувале зошто воопшто се карате за такви глупости или ситници и сте се запрашале дали има некоја друга причина што ниту еден од вас не ја спомнува.

Водителката на популарната британска емисија “This Morning”, Холи Вилоби вели дека таа и нејзиниот сопруг Ден често се расправаат за тоа кој ќе го земе далечинското и ќе одлучи што да гледа, но таа смета дека тоа е класична борба за моќ. Со ова се согласува и британската експертка за секс и врски, Кејт Тејлор, која наведува некои од најчестите примери на кавги меѓу парови во кои вистинскиот проблем не е всушност оној за кој станува збор.

 

Вашата куќа е премногу топла или премногу студена

Мислите дека кавгата е за удобност, но всушност се работи за хормони. Истражувањата велат дека жените претпочитаат да престојуваат во малку потопли соби поради повисокото ниво на естроген, па температурата за повеќето е идеална кога ќе достигне 24 или 25 степени, додека за мажите е најудобна на 21,5 степени.

„Договорете се на компромис и поставете ја температурата на 22 степени, така што за никого нема да е непријатно“, советува Тејлор.

Секогаш вклучени светла

Мислите дека кавгата е за непотребно трошење, а вистинската причина е што еден од вас мисли дека мора да биде „возрасниот“ во вашата врска. Додека вообичаено едниот во врска е секогаш безгрижен, другиот се грижи за се и размислува, па не стигнува ни да биде забавен. Дали се препознавате себеси во некоја од овие улоги?

„Поправете го тоа чувство со рамномерно делење на работата. Понекогаш дозволете грижливиот партнер да се грижи и за сметките: кога ќе види колку всушност плаќате за струја, тој самиот ќе почне да ги гаси светлата“, вели Тејлор.

Полнење за машина за миење садови

Мислите дека кавгата е за валкани садови, а навистина се работи за тоа тој/таа да се преправа дека е неспособен. Ако редовно се расправате за тоа кој ќе ги стави садовите во машината и секогаш го правите тоа затоа што сте „подобри“ во тоа, големи се шансите вашиот партнер само да се преправа дека е неспособен.

„Секогаш кога ќе направат нешто погрешно, замолете ги да го сторат тоа повторно. Па повторно. На крајот тие ќе го направат тоа побрзо отколку што некогаш ќе направите“, рече терапевтот.

Фрлање ѓубре

„Мислите дека тоа е расправија за ѓубре, а се работи за мотивација. Честопати, колку повеќе некого потсетуваме на нешто, толку побрзо го заборава истото. Имено, за да се одржи мотивацијата за извршување здодевни задачи, луѓето мора да веруваат барем за да одлучат за себе како да кога правиш нешто.

„Престанете да се организирате. Нека вашиот партнер ја преземе целосната одговорност за своите работни места и обидете се што помалку да се мешате во нив и да коментирате како тие ги прават“, рече Тејлор.

Можеби ќе ве интересира

За голем број мажи бакнувањето со друга жена не се смета за изневерување

Biba

Со секс до 4,5 килограми помалку

Biba

Колку луѓе имаат вонбрачни врски?

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.