Сцена

Објавена листа на филмови во девет категории кои остануваат во трка за Оскарите

Академијата за филмска уметност и наука објави краток список на номинации за 93-те Оскари, најпрестижната награда на американската филмска индустрија.

Академијата објави краток список во девет категории за Оскар, а категориите се: документарен игран филм, краток документарен филм, меѓународен игран филм, шминка и фризура, музика, анимиран краток филм, краток филм во живо и визуелни ефекти.

 

Петнаесет филма се пласираа во следниот круг во категоријата документарни играни филмови и тие беа избрани меѓу 238 пристигнати достигнувања за оваа категорија. Некои од филмовите се: All In: The Fight for Democracy, Boys State, Collective, Crip Camp и Dick Johnson Is Dead.

Десет филмови се во категоријата документарен краток филм, а некои од нив се: Линија за помош за абортус, ова е Лиза, Блуз на центар за повици, Колет, Концерт е разговор и Не разделувај.

Петнаесет филмови се пласираа во следната рунда во категоријата меѓународни играни филмови. За оваа категорија можеа да се пријават филмови од 93 земји. Меѓу филмовите кои влегоа во потесниот избор беше и БХ. филмот Quo Vadis, Aida, но и филмовите The Mole Agent, Charlatan, Another Round, Two of Us и La Llorona.

Десет филмови беа во категоријата шминка и фризура. Членовите на комисијата ќе гласаат за пет филма, а во конкуренција се: Птиците грабливки и фантастичната еманципација на една Harley Quinn, Emma, The Glorias, Hillbilly Elegy, Jingle Jangle: A Christmas Journey,The Little Things.

Петнаесет дела се во потесниот избор во категоријата најдобра музика, а некои од нив се: Ammonite, Blizzard of Souls, Da 5 Bloods, The Invisible Man, Jingle Jangle: A Christmas Journey.

Петнаесет песни влегоа во потесниот избор во категоријата оригинална песна. Оригиналните песни, заедно со филмовите во кои се прикажани секој, се наведени според насловот на филмот и насловот на песната: Turntables во All In: The Fight for Democracy,
See What You’ve Done во Belly of the Beast, Wuhan Flu во Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan.

Во категоријата анимиран краток филм има десет филмови, а некои од нив се: Burrow, Genius Loci, If Anything Happens I Love You, Kapaemahu, Opera.

Десет филма се најдоа во потесниот избор во категоријата краток филм, а некои од номинираните се: Bitt, Da Yi, Feeling Through, The Human Voice и The Kicksled Choir.

На конкурсот за категоријата визуелни ефекти беа вклучени филмовите: Birds of Prey and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn, Bloodshot, Love and Monsters, Mank, The Midnight Sky и Mulan.

Гласањето за номинациите започнува во петок, 5 март 2021 година и завршува во среда, 10 март 2021 година.

Номинациите за 93-те Оскари ќе бидат објавени во понеделник, на 15 март 2021 година.

Оскарите ќе се одржат во недела на 25 април 2021 година и ќе се емитуваат во живо на ABC и во повеќе од 225 земји во светот.

Академијата за филмски уметности и науки е глобална заедница која обединува над 10 000 најуспешни уметници, филмаџии и режисери кои работат на филм. Академијата е професионална наградувана организација со наведена цел за унапредување на филмската наука и уметноста.

Можеби ќе ве интересира

Доделувањето на наградите Оскар би можело да се одложи

Biba

Музички легенди што ќе влезат во Rock ‘N’ Roll Hall of Fame во 2019

Biba

Животот и смртта на принцезата на EX YU рокот

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.