Технологија

Нов рекорд за SpaceX

Во понеделникот компанијата на Илон Маск SpaceX, лансираше рекорден број на сателити со едно лансирање. Беа лансирани дури 64 мали сателити.

Покрај своевидниот рекорд на број на лансирани сателити, SpaceX направи уште еден рекорд – користење на истата Фалкон 9 ракета по трет пат.

Ракетата Фалкон 9 полета од базата Ванденберг во Калифорнија и носеше сателити за 34 различни компании, владини агенции и универзитети.

По завршувањето на поставувањето на сателитите во орбита, Фалкон 9 успешно се приземји на платформа за приземјување во океан.

Слични написи

Форд ги вработи првите роботи

Biba

Кинезите измислија SMART училишни униформи

Biba

Форд креираше куќичка за кучиња која ги блокира надворешните звуци

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.