Технологија

Новата 3Д реконструкција го откри лицето на египетскиот фараон Тутанкамон

Истражувачите реконструирале тродимензионална апроксимација на лицето на египетскиот фараон Тутанкамон користејќи постојни КТ скенови, фотографии и рендгенски снимки на неговиот череп, а резултатот е најблиската сличност со лицето на младиот владетел досега.

Тутанкамон е од голем интерес во археолошките кругови, а во последните неколку децении беше „мета“ на бројни обиди да се открие неговиот изглед на лицето со помош на форензички техники.

Live Science пишува дека новото истражување ги потврдило наодите од претходните, во кои било наведено дека черепот на Тутанкамон бил малку подолг од нормалното. Истражувачите забележале дека фараонот нема само череп со уникатна форма, туку и исклучително голем мозок. Просечната големина на мозокот е околу 1.229 кубни сантиметри, но во случајот на фараоните таа е околу 1.426 сантиметри. Истражувачите откриле и дека обликот на черепот на фараонот е природен, иако е посебен.

 

Тимот работеше на два пристапа поврзани со приближување на лицата, едниот беше објективен и научен, а другиот субјективен и уметнички.

Научникот создал слики со затворени очи за да избегне шпекулации за бојата на неговата кожа, а била избрана сивата боја. Уметничкиот пристап се состоеше од слика во боја со отворени очи и веѓи.

„Мене ми изгледа како млад човек со нежно лице. Гледајќи го, гледам повеќе млад студент отколку политичар полн со одговорност“, вели експертот за графика и автор на истражување, Цицеро Мораес.

Тутанкамон го наследил својот татко кога имал само девет години и бил озлогласен до неговата смрт десет години подоцна. Тој бил погребан со 5.000 амајлии и парчиња накит, а неговиот гроб бил откриен во 1922 година во Долината на кралевите во Египет од британскиот египтолог Хауард Картер.

Слични написи

Фотографии кои покажуваат како работеле луѓето пред да се појави AUTOCAD

Biba

ASUS го претстави својот ZenFone 6

Biba

WhatsApp наскоро со нова опција за заштита на вашите разговори

admin

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.