Здравје

Неколку совети како сами да го исчистите душекот за кревет

 

Чистењето на душеци и кревети често им го доверуваме на експерти, но со овие неколку совети можеме ефикасно да ги отстраниме дамките и да го освежиме местото каде што обично поминуваме од шест до осум часа секоја вечер.

За време на спиењето, прашина, мртви клетки на кожата, пот и маснотии од вашето тело може да се пробијат до душекот, што може да предизвика жолти дамки, но и непријатен мирис.

 

Исто така, ова опкружување може да биде магнет за грињи, и без разлика дали имате алергија или не, би било добро да му дадете редовно освежување на душекот што можете да го направите на неколку едноставни начини.

Ослободете се од прашината

Најлесен начин да се отстрани прашината е со правосмукалка. Добро е да се прави ова на секои неколку месеци или почесто ако некој во семејството страда од алергии.

Цврсто притиснете ја правосмукалката над ткаенината за да ја повлечете прашината под површината. Потоа користете различни додатоци за правосмукалка за да соберете прашина долж отворот на работ и каде што стои кој било раб на перницата.

Користете пареа

Ако имате пегла на пареа, поставете ја над душекот така што отворот од кој излегува пареата да е што е можно поблиску до ткаенината. Продорната пареа ќе ги убие грињите кои демнат во близина на површината. Поминете го душекот со правосмукалка за да ги отстраните.

Отстранете ги дамките

Ако милениците спијат со вас или сакаат да јадат во кревет, големи се шансите од дамки на вашиот. Најлесен начин да ги отстраните е средство за чистење теписи и тапацири, формулирано за отстранување дамки и средства за отстранување мирис.

За да го користите, лесно испрскајте ја дамката или крпата и натопете ја дамката што работи од надворешниот раб кон центарот за да не се шири. Кога дамката исчезне, покријте ја областа со влажна крпа за да ја исплакнете и да ги отстраните сите траги од детергент.

Како да ги отстраните дамките од жолта боја

Жолтите дамки на вашиот душек веројатно се резултат на акумулација на пот и маснотии од телото. Иако е тешко да се исчисти целата површина со вода (и никогаш не можете целосно да ја навлажнете), можете да пробате да ја избелите со мешавина од 50/50 (по една чаша) водород пероксид и топла вода, плус 1/4 лажичка блага течност за миење садови.

 

Истурете го растворот во шише со прскалка и попрскајте ја површината на душекот. Притиснете го во ткаенината со мека четка или фротир и оставете го да стои околу 30 минути.

Исплакнете го душекот повторно со крпа и чиста вода, добро тријте за да ги отстраните сите траги на средството за чистење и оставете да се исуши целосно на воздух. За тврдоглави дамки, повторете или додадете малку повеќе водород пероксид во растворот.

Ако забележите застоена миризба, брз и лесен начин да го освежите душекот е со користење на спреј за дезинфекција.

Најдобар начин да го задржите душекот бел и без дамки е да го покриете со прекривка што редовно ја перете. За оние кои имаат алергии, покривањето е еден од најважните начини да се спречи акумулација на прашина, полен, грињи и други алергени.

Можеби ќе ве интересира

Чоколадото како замена за аспиринот

Biba

Совети што ќе ви помогнат да спиете подобро во топлите летни ноќи

dart

Алкохолот ги влошува симптомите на алергија

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.