Здравје Избор на уредникот

Неколку причини зошто треба да почнете да станувате во 5 часот наутро

 

Книгата на Робин Шарма „Разбудете се на 5“ неодамна стана многу популарна, тврдејќи дека е доволно да направите неколку промени во животниот стил и веќе сте на добар пат да бидете поопуштени, да постигнете повеќе – и да заработите пари.

Бројни истражувања покажаа дека во огромен број случаи успешните луѓе имаат навика да стануваат рано.

Еве пет придобивки од рано станување од кревет, дури и во денови кога не мора да одите на работа.

1. Уживајте во супериорна продуктивност без прекин

Енергијата кај луѓето е највисока веднаш по будењето. Меѓутоа, кога ќе се разбудите во 7 часот, обврските како грижа за децата, подготовка за работа, телефонски повици и слично, наштетуваат на вашата продуктивност, но и на вашето здравје. Ако се разбудите во 5 часот наутро, ќе можете да „нападнете“ ден пред тој да ве „нападне“. Ќе имате најмалку два часа без одвлекување на вниманието. На овој начин ќе можете целосно да ја искористите вашата максимална продуктивност за да работите на најсложените предизвици што ве очекуваат тој ден.

2. Повеќе слободно време за работа, хоби и спорт

Благодарение на секојдневното рано будење, има 10-15 дополнителни часови неделно што можете да ги потрошите на себе: поминете еден час тренинг на свеж воздух (покрај тоа што надвор е многу свежо и не е толку топло во лето), читајте книги, започнете учење на нов странски јазик или посветете време на хоби што ви го подига расположението.

3. Можност да поминете време во тишина

Работниот ден се уште не е започнат во 5:00 часот, што значи дека има можност да се опуштите во тишина без повици и бескрајни известувања. Утрото е совршено време за медитација. На овој начин ќе научите да дишете правилно, да се концентрирате на вашето „јас“ и да го слушате вашето тело. Утринската пракса ќе помогне да се намали нивото на стрес и да се започне денот со повеќе енергија.

4. Направете здрав и вкусен појадок

Кога ќе станете во 5, имате доволно време да подготвите вкусен појадок, наместо да брзате да јадете само печива од пекарата или да пиете кафе на празен стомак.

5. Станувањето во 5 часот наутро гради силен дух

Станувањето во пет наутро, да не се лажеме, не е ниту едноставно ниту лесно. Можеме дури и да кажеме дека не секој е способен да ја создаде оваа навика. Со станување од ден на ден во 5 часот наутро, и по вас, веќе ќе „прескокнете“ 90% од луѓето кои ја немаат оваа добра навика. И така, од ден на ден, т.е. од утро до утро, вашиот дух ќе се зајакнува. Фактот дека се држите до навика која ви изгледа толку тешка ќе ви го зајакне умот. Тогаш ќе се уверите дека можете да успеете во се што сакате во животот.

Слични написи

Причини заради кои треба да го избегнуваме кечапот

admin

За здрави црева јадете борoвинки

Biba

Јадењето чоколадо го продолжува животот

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.