Здравје Избор на уредникот

Неколку причини зошто наеднаш се здебеливте

Понекогаш немате добро објаснување од каде се тие килограми. Лоренс Ческин, директор на Центарот за управување со тежината на Џон Хопкинс, открива седум вообичаени објаснувања зошто сте се здебелиле.

Ческин објаснува дека флуктуациите од пет или повеќе килограми се прилично типични кај жените, но не толку кај мажите, особено ако нивната тежина е стабилна со месеци или години.

Еве шест можни причини зошто се здебеливте.

Трошите премногу сол

„Консумирањето сол предизвикува вашето тело да ја задржува вода“, вели Ческин. Водата има тежина и волумен. Значи, ако јадете многу солена храна неколку дена по ред, одеднаш може да добиете тежина.

Храна во ресторани, а особено брза храна, обично е полна со натриум. Значи, ако често јадете во ресторани или брза храна, тоа може да го објасни ненадејното зголемување на телесната тежина. Сепак, имајте на ум дека многу храна што јадете дома, исто така, содржат натриум. Леб, сендвичи, сувомеснати производи се едни од главните извори на натриум во исхраната.

Јадете повеќе отколку што мислите

“Ова може да изгледа очигледно, но луѓето не сфаќаат колку брзо може да се случи. Ако постојано го зголемувате бројот на калории за еден месец или два, може дури да забележите и зголемување на тежината”, вели Ческин.

Можеби сте купиле новисадови за храна, така што вашите порции се зголемиле без да бидете свесни за тоа. Ческин верува дека ако неделно јадете само 500 калории повеќе, тоа ќе се почувствува на вашата тежина со текот на времето.

Вие земате нови лекови

Постојат многу лекови кои можат да предизвикаат зголемување на телесната тежина. Всушност, лековите можат да предизвикаат до 15 проценти од случаите на дебелина.

Лековите за депресија (вклучително и SSRI) и лековите за срцеви заболувања (бета блокатори) се двата вообичаени виновници за зголемување на телесната тежина. Сепак, лекови на спиење, лекови против болки, па дури и некои антихистаминици кои блокираат алергии може да предизвикаат зголемување на телесната тежина.

Додадете стероиди и лекови за зголемување на тестостеронот на таа листа, додава Ческин. Овие лекови делуваат на вашите хормони, што секако може да предизвика нагло зголемување на килограмите.

Преминавте на диета со повеќе јаглени хидрати

Ако преминете од диета со многу малку јаглени хидрати, како што е кето, на диета богата со житарки и скроб, веднаш ќе ја забележите разликата. Тоа е затоа што јаглехидратите се складираат во вашите мускули и црн дроб како гликоген. Со секој грам гликоген поминуваат околу три грама вода, што значи дека една чинија тестенини ќе ви го складираат вишокот вода во ткивата.

Неодамна ослабевте

Би било многу убаво ако изгубената тежина остане изгубена, но е токму спротивното.

„Нашата телесна тежина и маснотии во телото се строго регулирани и нашето тело ќе делува за одржување рамнотежа“, рече тој.

Со други зборови, секој килограм што ќе успеете да го изгубите веројатно ќе се врати, дури и ако продолжите со рутината за слабеење.

Значи, ако неодамна сте изгубиле тежина, голема е веројатноста дека ќе повратите дел од неа, без разлика колку јадете или вежбате.

Имате ендокрино нарушување

Приближно секој петти возрасен човек има нарушување на тироидната жлезда, исто така познато како хипотироидизам. Иако оваа состојба е многу почеста кај жените, Ческин вели дека многу мажи имаат хипотироидизам, што може да предизвика ненадејно и значително зголемување на телесната тежина.

Иако се помалку типични, некои други хормонални нарушувања како Кушинговата болест исто така може да предизвикаат зголемување на телесната тежина. Ако имате едно од овие ендокрини пореметувања, зголемувањето на телесната тежина веројатно нема да биде вашиот единствен симптом. Замор, слабост, главоболки, проблеми со размислување и депресија или раздразливост се знаци на овие хормонални нарушувања.

Можеби ќе ве интересира

Како да се справите со нискиот притисок

Biba

Што е млечна маст и што значат процентите масленост на пакувањето на млекото?

Biba

Нашите очи можат да покажат рани знаци на Алцхајмерова и Паркинсонова болест

dart

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.