Љубов и секс

Неколку навики кои дополнително ќе ја зајакнат вашата врска со партнерот

 

Многу е лесно да се падне во рутина во врските и бракот, и многу често не може да се најде излез од оваа стапица. И, иако сите знаат дека е потребно постојано да се подобруваат односите со партнерот, на многумина не им е јасно на кои начини можат да го направат ова.

Еден од најчестите совети што ќе го прочитате или слушнете е – обидете се да поминете повеќе време со вашиот партнер. Иако овој совет не изгледа толку посебен, ова е всушност многу важна точка во секоја врска.

 

Пронајдете слободно време што можете добро да го искористите со вашиот партнер – без мобилни телефони, компјутери и социјални мрежи. Разговор за тоа како ви поминува времето на работа, дома, со пријателите … Кажете му за вашите планови и слушајте ги неговите. Фокусирајте се едни на други.

Идеи за заеднички активности можете да најдете каде било на интернет, ова се само некои од нив: одете во кино, прошетајте, кратко патувајте, возете велосипед … И не заборавајте дека е важно да работите како ова, редовно со одржување на живи мали ритуали.

Отворено зборувајте за вашата врска: Не плашете се да зборувате за тоа што ви треба, што ви недостасува и што би сакале да добиете од вашиот партнер. Не молчете за работите што ве мачат и внимателно слушајте сè што вашиот партнер има да ви каже. Клучот за квалитетна врска е добро развиената комуникација.

Не заборавајте да покажете нежност. Во вревата на секојдневниот живот, честопати забораваме да покажеме љубов кон најблиските. Дури и ако станува збор за кратка прегратка, бакнеж или нешто слично – не двоумете се да ги искажете вашите чувства на тој начин. Паровите кои поминале неколку години заедно често ја забораваат важноста на редовниот физички контакт.

И на крај, исто толку важно како и трошењето време со вашиот партнер е исто толку важно како и да си дадете простор еден на друг. Во секоја врска растеме заедно со партнерот, но потребно е да одвоиме време и за нас самите.

Од време на време, одвојте време да размислите и да ги развивате вашите планови, да ги исполнувате желбите, да спроведувате мали и големи идеи … И не заборавајте да му го дадете истото на вашиот простор. Запомнете, колку сте позадоволни од себе – толку ќе бидете посреќни со вашиот брак / врска.

Можеби ќе ве интересира

Може ли да сакате двајца мажи во исто време?

Biba

Храна што ја уништува желбата за секс

Biba

Најелегантниот начин за спречување на несакана бременост

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.