Автомобилизам

Најскапиот теренец на светот има цена од 1,9 милиони долари

 

Најскапиот теренец не е производ на автомобилски компании кои ни се добро познати, туку на кинеската компанија ICT.

Теренското возило со назив Karlmann King, зад необичниот изглед нуди луксуз на кој ќе му бидат љубоморни и компании како Rolls Royce.

Основата на ова возило е пикапот Ford F 500 и баш нема да ги развесели адреналинските зависници. Поради големата тежина од 4500 килограми,  6,8-литрениот V8 мотор кој испорачува сила од 398 коњски сили, како да не е доволен за големи забрзувања и големи брзини. Максималната брзина што овој теренец може да ја постигне е 140 km/h.

Меѓутоа, овие параметри и не се толку важни колку фактот дека Karlmann King е тука за да испорача луксуз. Плејстејшн, телевизор, кров со амбиентално осветлување, фрижидер за пијалаци, се само дел од луксузот со кој располага.

Други технички податоци за возилото не се откриваат, останува да почекаме за да ги дознаеме.

 

Слични написи

Mercedes AMG го претстави новиот CLA 35, троволуменец со 302 коњски сили

Biba

СЕАТ со новите електрични и хибридни модели е подготвен за иднината

Biba

Porsche го понуди Cayman GT4 Clubsport во две верзии

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.