12.8 C
Скопје
25 февруари 2024
Забава

Најлутата пиперка во светот вклучена во Гинисовата книга на рекорди

Каролина Рејпер влезе во Гинисовата книга на рекорди како најлута пиперка во светот.

Неговата просечна пикантност е 2,2 милиони scovilles (мерна единица на „зачинетост“). Ја одгледувал Ед Кари со вкрстување на пиперката Нага, која расте во Пакистан, и црвената Хабанеро од островот Св. Винсент. Познат е и како HP22B.

За лутината на оваа пиперка е одговорна хемиската супстанција капсаицин. Оваа хемиска супстанца покажува различни резултати во зависност од условите на околината, а се менува и во зависност од генетската структура на растението и местото на одгледување.  

Плодовите се долги 5-7,6 сантиметри со дијаметар од 2,5-5 сантиметри. Тие се слатки и овошни, што е невообичаено за ултра лутите пиперки. Дури по неколку секунди доаѓа екстремната пикантност, пренесува порталот I love spicy. Оваа пиперка се користи за правење лути сосови. Освен во форма на сос, може да се користи и како прав или мелена лута пиперка при готвење на разни јадења.

Како што можете да забележите, најмногу се користи во индиските и мексиканските ресторани. Луѓето кои не се навикнати да консумираат зачинета храна може да имаат проблеми со варењето. Каролина Рејпер предизвикува потење и насолзени очи.

Шише сос направен од оваа пиперка чини приближно 12 долари во Америка. Претходно, рекордот за најлута пиперка го држеше индиската пиперка Бут Јолокиа, чија пикантност беше 1,2 милиони scovilles.

Слични написи

Програма во МКЦ по повод 55 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје

admin

Новата корејска серија „Hellbound“ урива рекорди, ја симна „Squid Game“ од врвот

dart

Британец помина 5 месеци в море и преплива скоро 3000 километри околу Велика Британија

admin

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.