Забава

Најдобрите дестинации за љубителите на чоколадо

Луѓето избираат дестинации за патувања од различни причини. Ги планираат своите патувања поради климата, специјалните настани, носталгија, но и според дебелината на нивниот паричник.

Чоколадниот туризам е нешто што станува многу популарно во последно време.

Туристите бараат познати чоколади, фарми на какао, музеи и начини како повеќе да дознаат повеќе за историјата и производството на овој вкусен производ. За среќа, има многу места во светот каде што може да вкусите чоколадна магија на вашите патувања.

Херши, Пенсилванија

Можете да ја посетите фабриката за чоколади во светот на чоколадото Херши, тематскиот парк Хершипарк, хотелот Херши и неговата „чоколадна бања“ и многу други атракции за љубителите на чоколади.

Света Луција

Островот на Карибите, Света Луција, е популарна туристичка дестинација. Љубителите на чоколадо можат да го посетат бидејќи има свои фарми со какао, тематски хотели со  чоколадо, месец на чоколадно наследство и многу повеќе.

Барселона, Шпанија

Барселона е одличен град за љубителите на чоколади. Покрај вкусната кујна која вклучува чоколадо на неколку начини, постои и Музеј за чоколади каде можете да научите сè – од историјата на чоколадото до неговото производство. Можете да видите и некои од најдобрите и најубавите чоколадни скулптури во него.

Швајцарија

Швајцарија е земја на чоколадо. Многу од познатите брендови на чоколади им нудат патувања на посетителите во фабриките за да дознаат повеќе за производството на чоколади. Популарните турнеи ги вклучуваат Мејсон Кајлер во Брок, Лидерх во Билтен и Камил Блох во Кортелари.

Барилоче, Аргентина

Сан Карлос де Барилоче, ака Барилоче, е град во Патагонија познат по својата алпска архитектура и производство на чоколади.

Виена, Австрија

Виена може да се пофали со богато културно минато што го вклучува изумот на тортата Захер, вкусна чоколадна торта која стана симбол на австриската кујна. Можете да го пробате овој третман на најразлични места, вклучително и во продавницата за печива Демел и хотелот Захер.

Оахака, Мексико

Постојат многу места каде што љубителите на какао можат да вкусат вкусно чоколадо низ Мексико, но најдобра дестинација е областа Оахака. Гастрономската понуда е главно фокусирана на чоколадо. Популарни специјалитети вклучуваат шампањ (топол чоколаден пијалок) и моле сос подготвен од чоколадо.

Брисел, Белгија

Посетата на изворот на белгиското чоколадо е уште еден очигледен потег во светот на чоколадниот туризам. Музејот Чок-Стори се наоѓа во Брисел, како и познатите чоколади како што се Нојхаус, Пјер Марколини, Марија, Витамер и Годива.

 

Можеби ќе ве интересира

Што е “Masturdating” и како се практикува

admin

Токио, град од соништата

admin

По кој редослед старее човечкиот организам

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.