Здравје

Нашите очи можат да покажат рани знаци на Алцхајмерова и Паркинсонова болест

 

Промените во мрежницата на окото може да сугерираат Алцхајмерова и Паркинсонова болест, а „Вашингтон пост“ вели дека лекарите може да го проценат идниот ризик од невродегенеративно заболување врз основа на преглед на очното јаболко.

Ново истражување покажува дека мрежницата, која се одвојува од мозокот за време на ембрионалниот развој, содржи слоеви на неврони кои можат да имаат невродегенеративни болести идентични со невроните пронајдени во внатрешноста на черепот. Токму нивната видливост, бидејќи се наоѓаат надвор од черепот, ги прави посоодветни за рано откривање на овие форми на болеста.

„Раното откривање е„ светиот грал “, изјави Рон Петерсен, директор на Мeјо центарот за истражување на Алцхајмер.

 

Во времето кога пациентот се жали на проблеми со памтење или тремор, механизмот на невродегенеративната болест работи веројатно со години или децении. Кога пациентите почнуваат да го чувствуваат влијанието на невродегенеративната болест врз нивниот секојдневен живот, скоро е доцна за лекување.

Навремено откривање на предупредувачки знаци на невродегенеративни болести може да им даде на пациентите повеќе време да планираат за иднината – без разлика дали се планира грижа, поминување повеќе време со семејството итн.

Истражувачите откриле неколку начини да го „испитаат“ окото за да се утврди постоењето на болеста. Од фотографирање на крвните садови на окото со камера со висока резолуција до техниката што користи протеински шејкови зачинети со куркума, кои кога ќе се внесат во телото, се лепат на протеини што можат да се најдат кај Алцхајмеровата болест.

На долг рок, истражувачите се надеваат дека можноста да се забележат промени во мозокот пред да започнат симптомите, на крајот може да доведат до третмани поуспешни во забавување или запирање на прогресијата на Паркинсонова и Алцхајмерова болест, бидејќи такви третмани во моментов не постојат.

Можеби ќе ве интересира

Здрави и безбедни начини кои ќе ви помогнат да ја зголемите телесната тежина

Biba

Навики кои лошо влијаат на детското здравје

admin

Зашто е важно да се комбинира внесувањето на минералот железо со витамин Ц

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.