Забава

Нацистички орден продаден на аукција за сума од 45 000 долари

 

Аукциите се место каде секогаш се случуваат интересни и несекојдневни работи.

Аукција во Дербишир на која е понуден нацистички орден, сопственост на еден од најлојалните луѓе на Адолф Хитлер, Улрих Граф, е продаден за сума од 45 000 долари.

Граф, чие семејство било принудено да го продаде орденот во педесеттите години од минатиот век, бил еден од најлојалните луѓе на Хитлер. Тој бил човекот кој во времето на неуспешниот државен удар во 1923 година, за да го заштити Хитлер, застанал пред него и примил пет куршуми.

Продавач на орденот на аукцијата во Дербишир е британски доктор кој имал огромна колекција на нацистички ордени.

Продажбата на овој медал е своевиден рекорд на постигната цена за вакви предмети.

 

 

Related posts

Најстариот хотел во светот го води истото семејство повеќе од 1.300 години

dart

Инвестирај во планетата Земја

dart

Денес е Светскиот ден на смеењето

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.