Здравје

Навика за јадење со која ќе ја одржите витката линија и по 50-тата година

Одржувањето витка линија станува сè потешко како што старееме, особено откако ќе наполниме 50 години. Сепак, постои навика во исхраната која може да ни го олесни овој процес.

Во 2013 година, Американската агенција за здравствени истражувања објави дека луѓето во просек добиваат по половина килограм или килограм секоја година. Иако ова зголемување на телесната тежина на почетокот не изгледа проблематично, со тек на време тоа може да стане сериозна пречка.

Ако сакате да изгледате витко и кога ќе влезете во позрела возраст, задолжително вклучете протеини во вашиот оброк.

“Најдобрата навика во исхраната по 50-тата година е да јадете протеини со секој оброк и ужина. Пилешки гради, рибино филе, варено јајце и слично, го забрзуваат метаболизмот бидејќи се богати со протеини. Исто така, ќе можете да ја одржите и мускулната маса“, тврди нутриционистката Роксана Ехсани за продавницата Јади ова, не тоа.

„Како што старееме, нашата мускулна маса полека се губи и нашите коски стануваат кревки. Консумирањето протеини е од клучно значење за одржување на тежината и подобрување на здравјето на коските“, додава таа.

За да бидете сигурни дека јадете доволно протеини, најдобро е да преземете една од многуте апликации за броење калории. Некои од нив се: Mealime, Yummly, Foodprint и други.

Related posts

Алкохолни пијалаци кои се исклучително штетни за срцето

dart

Алкохолот ги влошува симптомите на алергија

Biba

Дуплирајте ја брзината на слабеење со водење на дневник на исхрана

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.